The most important resource in any school is the staff and the College has gone to great lengths in ensuring that the staff recruited are the very best available. Students are morally guided and inculcated with sound principles by experienced, certified teachers who are committed to the aims and ethos of Day Waterman College.

Leadership Team

  • Tunji Abimbola

    Tunji Abimbola

    Acting Principal
  • Joseph Lucas

    Joseph Lucas

    Vice Principal (Academic)
  • Olumide Oniyide

    Olumide Oniyide

    Head of Boarding (Boys)
  • Atinuke Akinleye

    Atinuke Akinleye

    Head of Boarding (Girls)

Middle Leadership

  • Elly Wafula

    Elly Wafula

    Curriculum Leader, Performing Arts
  • Mary Popoola

    Mary Popoola

    Acting Head of Department, Science
  • Atim Asah

    Atim Asah

    Acting Head of Department, English
  • Paul Iroye

    Paul Iroye

    Acting Head of Department, Design & Technology
  • Elikanah Awolola

    Elikanah Awolola

    Acting Head of Department, Modern & Foreign Language
  • Festus Adelua

    Festus Adelua

    Acting Head of Department, Humanities

English

  • Atim Asah

    Atim Asah

    Acting Head of Department, English
  • Charles Ogunbiyi

    Charles Ogunbiyi

    Teacher of English
  • Andrew Omukoro

    Andrew Omukoro

    Teacher of English
  • Toyin Akomolede

    Toyin Akomolede

    Teacher of English
  • Bukonla Paseda

    Bukonla Paseda

    Teacher of English
  • Christiana Emmanuel

    Christiana Emmanuel

    Teacher of English
  • Tolulope Oba

    Tolulope Oba

    Teacher of English
  • Afolabi Oni

    Afolabi Oni

    Teacher of English

Modern & Foreign Languages

  • Elikanah Awolola

    Elikanah Awolola

    Acting Head of Department & Teacher of French & Spanish
  • Benedicte Abokan

    Benedicte Abokan

    Teacher of Spanish
  • Grace Aribilola

    Grace Aribilola

    Teacher of Yoruba
  • Silas Salau

    Silas Salau

    Teacher of French
  • Mimi Abiola

    Mimi Abiola

    Teaching Assistant, MFL
  • Kehinde Akinpelu

    Kehinde Akinpelu

    Teacher of Yoruba
  • Hesekiel Adisa

    Hesekiel Adisa

    Teacher of French
  • Margrette Idowu

    Margrette Idowu

    Assistant Teacher of French
  • Alex Fofana

    Alex Fofana

    Assistant Teacher of Spanish

Humanities

  • Festus Adelua

    Festus Adelua

    Acting Head of Department, Humanities
  • Adebanjo Bolaji

    Adebanjo Bolaji

    Teacher of Humanities
  • Christopher Jegede

    Christopher Jegede

    Teacher of Humanities
  • Chioma Onah

    Chioma Onah

    Teacher of Humanities
  • Temitayo Ogunti

    Temitayo Ogunti

    Teacher of Economics
  • Memudu Ajao

    Memudu Ajao

    Teacher of Humanities
  • Funmilola Kamson

    Funmilola Kamson

    Teacher of Humanities
  • Ajibola Awosola

    Ajibola Awosola

    Teacher of Humanities
  • Olufunsho Adekunle

    Olufunsho Adekunle

    Teacher of Sociology/Geography

Science

  • Mary Popoola

    Mary Popoola

    Acting Head of Department, Science
  • Olumide Oniyide

    Olumide Oniyide

    Teacher of Science
  • Kenneth Okure

    Kenneth Okure

    Teacher of Science
  • David Akinpelu

    David Akinpelu

    Teacher of Chemistry
  • Bukola Abijo

    Bukola Abijo

    Teacher of Science
  • Philip Abodunrin

    Philip Abodunrin

    Teacher of Science
  • Sunday Ogundana

    Sunday Ogundana

    Teacher of Science
  • Gbenga Bamidele

    Gbenga Bamidele

    Science Technician
  • Morenikeji Bamidele

    Morenikeji Bamidele

    Science Technician

Maths & ICT

  • Joseph Lucas

    Joseph Lucas

    Acting Curriculum Leader, Mathematics & ICT
  • Kingsley Amuta

    Kingsley Amuta

    Teacher of Mathematics & ICT
  • Atinuke Akinleye

    Atinuke Akinleye

    Teacher of Mathematics & ICT
  • Azeez Ososanya

    Azeez Ososanya

    Teacher of Mathematics & ICT
  • Oyeyemi Oyekeye

    Oyeyemi Oyekeye

    Teacher of Mathematics & ICT
  • Jite Ejohwovwo

    Jite Ejohwovwo

    Teacher of Mathematics & ICT
  • Oluwatobi Adegbamigbe

    Oluwatobi Adegbamigbe

    Teacher of Mathematics & ICT
  • Adeyinka Oladimeji

    Adeyinka Oladimeji

    Teacher of Mathematics & ICT
  • Obioha Onwunabonze-Echefu

    Obioha Onwunabonze-Echefu

    Teacher of Mathematics
  • Temitayo Atilola

    Temitayo Atilola

    Teacher of ICT
  • Chinero Onuoha

    Chinero Onuoha

    Assistant Teacher of Mathematics & ICT

Performing Arts

  • Elly Wafula

    Elly Wafula

    Curriculum Leader, Performing Arts
  • Jacob Aribilola

    Jacob Aribilola

    Head of Physical Education
  • Abayomi Oni

    Abayomi Oni

    Head of Music
  • Elizabeth Keshiro

    Elizabeth Keshiro

    Teacher of Physical Education & Sports
  • Silver Ojieson

    Silver Ojieson

    Teacher of Drama
  • Tunde Ifeta

    Tunde Ifeta

    Teacher of Physical Education & Gym Instructor
  • Tunde Muazu

    Tunde Muazu

    Life Guard & Swimming Instructor
  • Sulaimon Fasansi

    Sulaimon Fasansi

    Assist. Life Guard & Swimming Instructor

Art, Design & Technology

  • Paul Iroye

    Paul Iroye

    Acting Head of Department, Art, Design & Technology
  • Akinyemi Ajibade

    Akinyemi Ajibade

    Teacher of Art, Design & Technology
  • Olusola Aremu

    Olusola Aremu

    Teacher of Art, Design & Technology
  • Ntiense Fan

    Ntiense Fan

    Teacher of Art, Design & Technology

Learning Resources

  • Oluwakemi Ogunti

    Oluwakemi Ogunti

    Head, Learning Resources
  • Leticia Anidiobu

    Leticia Anidiobu

    Associate Librarian

Administrative Staff

  • Abiodun Ogundiran

    Abiodun Ogundiran

    HR Manager
  • Itunu Adewole

    Itunu Adewole

    HR Assistant
  • Wale Soremi

    Wale Soremi

    Business & Finance Manager
  • Elijah Adejola

    Elijah Adejola

    Bursar
  • Yewande Ibidapo

    Yewande Ibidapo

    Finance & Stores
  • Abiola Olawole

    Abiola Olawole

    Accounts Associate
  • Sunday Ajayi

    Sunday Ajayi

    Store Manager
  • Victor Oyewole

    Victor Oyewole

    Purchasing Officer
  • Oluwole Fadokun

    Oluwole Fadokun

    Internal Control
  • Toyosi Samuel

    Toyosi Samuel

    PA To Principal
  • Ismail Lawal

    Ismail Lawal

    IT & Network Manager
  • Abayomi Dipeolu

    Abayomi Dipeolu

    IT & Network Engr
  • Victor Adetunji

    Victor Adetunji

    IT Assistant
  • Pelumi Ibidapo

    Pelumi Ibidapo

    Resource Creation Coordinator
  • Ayodeji Ajayi

    Ayodeji Ajayi

    Asst. Coordinator, Resource Creation
  • Lekan Sojirin

    Lekan Sojirin

    Office Assistant
  • Henry Inyang

    Henry Inyang

    Front Office Manager
  • Eshiez Idornigie

    Eshiez Idornigie

    Facilities Manager
  • Akin Atobatele

    Akin Atobatele

    Guest House Manager
  • Patience Okhakhu

    Patience Okhakhu

    Admissions Officer & Guidance Counsellor
  • Esther Adejola

    Esther Adejola

    Admin Assistant
  • Toyin Jegede

    Toyin Jegede

    Data Assistant
  • Temitope Idornigie

    Temitope Idornigie

    Exams Officer
  • Christy David

    Christy David

    Lagos Office Secretary
  • Joy Nwachukwu

    Joy Nwachukwu

    Scholarship/Marketing

Matrons

  • Abosede Onijamowo

    Abosede Onijamowo

    Matron
  • Adebisi Oyewole

    Adebisi Oyewole

    Matron
  • Alice Ishola

    Alice Ishola

    Matron
  • Bolanle Sholuade-Yusuff

    Bolanle Sholuade-Yusuff

    Matron
  • Fausat Ojo

    Fausat Ojo

    Matron
  • Omolade Ajetunmobi

    Omolade Ajetunmobi

    Matron
  • Victoria Akinsete

    Victoria Akinsete

    Matron
  • Rose Imoninya

    Rose Imoninya

    Matron
  • Esther Onuoha

    Esther Onuoha

    Matron
  • Esther Lawal

    Esther Lawal

    Matron