DWC Team

DWC Team

The most important resource in any school is the staff and the College has gone to great lengths in ensuring that the staff recruited are the very best available. Students are morally guided and inculcated with sound principles by experienced, certified teachers who are committed to the aims and ethos of Day Waterman College

Senior Leadership Team

DUNCAN GOWEN

Principal

BUKONLA PASEDA

Vice Principal Academic

SAM-LEKE ABIWONNU

Head of Boarding (Boys) / Designated Safeguarding Lead

MODUPE AGBONLAHOR

HEAD OF BOARDING (GIRLS) / Designated Safeguarding Lead

EDWARD DUNKWU

Chief Financial Officer

Curriculum Leader / Heads of Department

SUNDAY OGUNDANA

Curriculum Leader, Science

TOLULOPE OBA

HEAD OF ENGLISH

EZEKIEL OLATUNBOSUN

HEAD OF MATHS & ICT

HESEKIEL ADISA

Head of Modern & Foreign Languages

OLUFEMI OGUNSEYE

Head of Art, Design & Technology

LAWRENCE IKECHI

HEAD OF HUMANITIES

Heads of Year

ELIKANAH AWOLOLA

Head of Year 7

JOHN JATTO

Head of Year 8

LAWRENCE IKECHI

Head of Year 9

CHRISTOPHER JEGEDE

Head of Year 10

KELVIN ABEBAH

Head of Year 11

English Department

TOLULOPE OBA

HEAD OF ENGLISH

KELVIN ABEBAH

Teacher of English

TOYIN AKOMOLEDE

Teacher of English

SEYI BAKARE

TEACHER OF ENGLISH

FAITH OKEDOYIN

TEACHER OF ENGLISH
SAMUEL ABIODUN

SAMUEL ABIODUN

TEACHER OF ENGLISH

CHRISTIANA EMMANUEL

Teacher of English & Learning Support

Modern & Foreign Languages Department

HESEKIEL ADISA

Head of Modern & Foreign Languages

ELIKANAH AWOLOLA

Teacher of French & Spanish

GRACE ARIBILOLA

Teacher of Yoruba

SILAS SALAU

Teacher of French

EMMANUEL OLAKUNLE

TEACHER OF SPANISH

Humanities Department

LAWRENCE IKECHI

HEAD OF HUMANITIES

CHRISTOPHER JEGEDE

Teacher of Religious Education

CHIOMA OBASI

Teacher of Business Studies & Economics

AJIBOLA AWOSOLA

Teacher of Business Studies & Economics

OLUFUNSHO ADEKUNLE

Teacher of Sociology/Geography

TUNMISE ADEPOJU

Teacher of Geography

MICHAEL ANJORIN

Teacher of History
BALOGUN ABDULSALAM

BALOGUN ABDULSALAM

TEACHER OF HISTORY

Maths & ICT Department

EZEKIEL OLATUNBOSUN

HEAD OF MATHS & ICT

ADENIKE IDOWU

TEACHER OF MATHS

CHINERO ONUOHA

Teacher of ICT

OLUWATOYIN OLATUNBOSUN

TEACHER OF MATHS
ADENIYI AKINYELE

ADENIYI AKINYELE

TEACHER OF ICT
ADEBAYO SANUADE

ADEBAYO SANUADE

TEACHER OF MATHS
YEKINI FATAI-ADENUGA

YEKINI FATAI-ADENUGA

TEACHER OF MATHS
IBRAHIM ADEBAYO

IBRAHIM ADEBAYO

TEACHER OF MATHS

Science Department

SUNDAY OGUNDANA

Curriculum Leader, Science

DAVID AKINPELU

Teacher of Chemistry & Science

JOHN JATTO

Teacher of Physics & Science

WASIU RASAK

TEACHER OF BIOLOGY & SCIENCE

OLORUNFEMI AIYEBUTAJU

TEACHER OF BIOLOGY & SCIENCE

EMMANUEL ADELOJU

TEACHER OF CHEMISTRY & SCIENCE

GBENGA BAMIDELE

Science Laboratory Technician

MORENIKEJI BAMIDELE

Assistant Science Laboratory Technician

Art Department

OLUFEMI OGUNSEYE

Head of Art, Design & Technology

CHUKWUDI JOSEPH

TEACHER OF ARTS

NTIENSE FAN

Teacher of Design & Technology

DAMILOLA AGBAJE

TEACHER OF DESIGN & TECHNOLOGY

OLUSOLA FUNMINIYI

Teacher of Music

OLAJIDE TELLA

Teacher of Music

VICTOR ORJI

TEACHER OF DRAMA & DANCE INSTRUCTOR

IHUOMA DANIEL-ONYEGBULA

TEACHER OF DRAMA

VICTORIA OKEKEUKWA

Teacher of Physical Education

TOSIN SOREMI

Teacher of Physical Education
JOSEPH IKHELOA

JOSEPH IKHELOA

Teacher of Physical Education
JANET DAVID

JANET DAVID

Teacher of Physical Education

TUNDE MUAZU

Life Guard & Swimming Instructor

Learning Resource Centre

JULIAN EZUMA

Head Librarian

ABIODUN ATANDA

Assistant Librarian

Counselling Department

BEATRICE ABOLADE

Counsellor

DANIEL ADENIYI

Assistant Counsellor

Administrative Department

ITUNUOLUWA OLADIMEJI-AYANGBESAN

Human Resource Manager

OLUWAFEMI ADEBAYO

HUMAN RESOURCE OFFICER

EDWARD DUNKWU

Chief Financial Officer

ELIJAH ADEJOLA

Bursar

ABIOLA OLAWOLE

Financial Accountant

UTA ADISA

Management Accountant

YEWANDE IBIDAPO

Account Officer

SUNDAY AJAYI

Store Officer

IBRAHIM LAWAL

Store Assistant

ADEBAYO AREMU

Procurement Officer

PELUMI IBIDAPO

Resource Creation Coordinator

AYODEJI AJAYI

Assist. Coordinator Resource Creation, Website & Social Media Administrator

ISMAIL LAWAL

IT & Network Manager

ABAYOMI DIPEOLU

IT & Network Officer

PATIENCE OKHAKHU

Admissions Officer

LAWRENCE ODOH

Data Officer

TOYOSI SAMUEL

Personal Assistant To The Principal

HENRY INYANG

Front Desk Officer

DAVID AMGBARI

WORKS OFFICER

JOY NWACHUKWU

Marketing Manager

CHRISTY DAVID

Administrative / Liaison Officer

Boarding House Teams

Olaifa Boarding House

DAVID AKINPELU

House Parent

WASIU RASAK

Assistant House Parent

ALICE ISHOLA

Matron

Olayiwola Boarding House

SILAS SALAU

House Parent

AJIBOLA AWOSOLA

Assistant House Parent

BOLANLE SHOLUADE-YUSUFF

Matron

Olukayode Boarding House

CHUKWUDI JOSEPH

House Parent

SEYI BAKARE

Assistant House Parent

ADEBISI OYEWOLE

Matron

Olufunlade Boarding House

VICTOR ORJI

House Parent

EMMANUEL ADELOJU

ASSISTANT HOUSE PARENT

ROSE IMONINYA

Matron

Adebisi Boarding House

TUNMISE ADEPOJU

House Parent

VICTORIA OKEKEUKWA

Assistant House Parent

FAUSAT OJO

Matron

Gbemisola Boarding House

ADENIKE IDOWU

House Parent

CHINERO ONUOHA

Assistant House Parent

MARY OWOBU

Matron

Olufunlola Boarding House

GRACE ARIBILOLA

House Parent

FAITH OKEDOYIN

Assistant House Parent

GLADYS EHISIANYA

Matron

Ireoluwa Boarding House

TOYIN AKOMOLEDE

House Parent

CHIOMA OBASI

Assistant House Parent

VICTORIA AKINNIFESI-FADAKINTE

Matron